Nowy etap w historii Opery Nova

Nowy etap w historii Opery Nova

Z przyjemnością informujemy, że inicjatywa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego o podjęciu wspólnych wysiłków dla rozbudowy Opery Nova weszła w kolejną fazę. 

12 stycznia 2023 r. w Sali Manru Opery Nova podpisano umowę na realizację robót budowlano-inwestycyjnych zadania Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy o IV krąg wraz z infrastrukturą parkingową.

Planowana inwestycja zapewni optymalne warunki realizacji spektakli, a także przyczyni się również do rozwoju działalności festiwalowej oraz poszerzenia funkcji kongresowo-konferencyjnej.

Powierzchnia użytkowa IV kręgu (połączonego z głównym na kilku poziomach) wyniesie 5730 m kw. Na czterech kondygnacjach znajdą się:

  • sala prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali - maksymalna liczba widzów to 485 osób;
  • przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer budynku głównego Opery;
  • przestrzeń do celów wystawienniczych i innych działań artystycznych;
  • sala kinowa - maksymalna liczba widzów to 205 osób;
  • powierzchnie o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki.

Pierwszym etapem robót będą: prace archeologiczne, rozbiórki nawierzchni kamiennych i elementów małej architektury, likwidacja i przełożenie części instalacji podziemnych, wykonanie ścianek szczelinowych i roboty fundamentowe. Zakończenie inwestycji wstępnie planowane jest w 2024 roku.