SUNSET BOULEVARD

SUNSET BOULEVARD

Kompozytor:
Andrew Lloyd Weber
Libretto:
Don Black & Christopher Hampton, na podstawie filmu „Sunset Boulevard” Billy’ego Wildera. Polska wersja językowa z napisami w języku angielskim
Orkiestracja:
David Cullen & Andrew lloyd Webber
Oryginalna produkcja:
The Really Useful Group Ltd.
Data premiery:
18.09.2021 r.
Czas trwania:
ok. 180 minut, w tym jedna przerwa
Wykonawcy:
Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova.

REALIZATORZY

Reżyseria i tłumaczenie libretta:
Jacek Mikołajczyk
Kierownictwo muzyczne:
Krzysztof Herdzin
II reżyser:
Tomasz Steciuk
Choreografia:
Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka
Scenografia:
Mariusz Napierała
Kostiumy:
Ilona Binarsch
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Przygotowanie wokalne:
Anna Domżalska
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Projekcje multimedialne:
Adam Keller
Asystent dyrygenta:
Jagoda Brajewska
Asystent reżysera:
Dorota Borowicz
Asystent scenografa:
Monika Ostrowska
Asystent choreografa:
Anna Bebenow

Obsada

Myron/Manfred/Reporter:
Mary/Astrolożka/Reporterka:

OPIS

The Really Useful Group Ltd. składa podziękowania Pani Amy Powers za udział w opracowaniu tekstu do "Bulwaru Zachodzącego Słońca".

Produkcja na mocy porozumienia z The Really Useful Group Ltd.

Film noir Billy'ego Wildera Bulwar Zachodzącego Słońca zawierający elementy dramatu, horroru i komedii to jeden z najlepszych i najważniejszych tytułów w historii kina. Wywarł ogromny wpływ na inne dziedziny sztuki, przyczyniając się do powstania wielu utworów scenicznych. Premiera musicalu Andrew Lloyda Webbera pod tym samym tytułem odbyła się 12 lipca 1993 r. w Adelphi Theatre, w którym przez kolejne lata Webber wystawiał swoje najgłośniejsze musicale.

Sunset Boulevard - reprezentacyjna ulica Hollywood rozciąga się od Figueroa Street w śródmieściu Los Angeles do Pacific Coast Highway przy Oceanie Spokojnym w dzielnicy Pacific Palisades. Jest ikoną hollywoodzkiej kultury. To przy niej znajdują się liczne rezydencje gwiazd.

Musical "Sunset Boulevard" jest bezpośrednią adaptacją legendarnego filmu o tym samym tytule, wyreżyserowanego przez BIlly'ego Wildera w 1950 r. Musical miał prapremierę 12 lipca 1993 r., w nowo wówczas wyremontowanym Adelphi Theatre w Londynie. Oryginalna produkcja The Really Useful Group Ltd.

Zarys libretta:

Bankrutujący scenarzysta Joe ucieka przed wierzycielem. Trafia do posiadłości Normy Desmond, wielkiej niegdyś gwiazdy kina niemego. Aktorce wydaje się, że powróci jeszcze na szczyt przy okazji występu w filmie według jej własnego scenariusza. Spotkanie z Joe Norma traktuje jako szczęśliwy zbieg okoliczności i prosi go o pomoc przy pisaniu tekstu. Wkrótce kobieta zakochuje się w scenarzyście, niestety – bez wzajemności. Ich skomplikowana relacja, pełna namiętności i zmienności prowadzi do nieprzewidzianego i tragicznego zakończenia.

Bohaterowie:

Norma Desmond: 45-60 lat. Ekscentryczna dawna gwiazda kina niemego. Niegdyś największe nazwisko w Hollywood, dziś zapomniana, mieszka w podupadłej rezydencji przy Bulwarze Zachodzącego Słońca. Kobieta o wielkiej dumie, pozornie silna i władcza, w rzeczywistości głęboko nieszczęśliwa i wrażliwa na ciosy. Z jednej strony ma w sobie coś z królowej, z drugiej – zagubionej dziewczynki. Marzy o wielkim powrocie do Hollywood. Sopran.

Joe Gillis: 32-40 lat. Scenarzysta filmowy, któremu obecnie nie wiedzie się najlepiej. Przystojny, pewny siebie, o manierach playboya. Kiedyś ten styl otwierał przed nim wszystkie drzwi, dzisiaj coś się zacięło i stare metody przestały działać. Wprowadza się do Normy Desmond jako jej ghostwriter, a później kochanek. Zakochany w Betty. Pozornie uroczy, szarmancki, w typie gwiazdora filmowego, cechuje go jednak pewna mroczność. Wysoki baryton.

Betty Schaefer: 21-27 lat. Młodziutka aspirująca scenarzystka, asystentka w studiu filmowym. Pełna energii i młodzieńczej świeżości, pewna siebie i trochę bezczelna. Ubóstwia Hollywood i głęboko wierzy, że uda jej się odnaleźć w tym niełatwym świecie. Narzeczona Artiego, zakochuje się w Joe. Sopran.

Max von Mayerling: 45-60 lat. Kamerdyner i wierny sługa Normy, mroczny i wszechobecny „władca” rezydencji przy Bulwarze Zachodzącego Słońca. Stara się chronić Normę przed światem zewnętrznym. Kiedyś był jej reżyserem i mężem. Postać głęboko tragiczna. Baryton. 

Cecil B.DeMille: 60-70 lat. Reżyser filmowy, ikona Hollywood, mistrz olbrzymich kinowych spektakli. Odkrył dla kina Biblię, realizując filmowe opowieści Dziesięcioro przykazań, Mojżesz, Samson i Dalila. Jego filmy wyróżniały się precyzją i dobrym smakiem. To on odkrył Normę Desmond i uczynił z niej gwiazdę. Poważny, mimo wieku pełen energii. Współczuje Normie, ale nie robi nic, żeby jej pomóc. Baryton.

Artie Green: 25-30 lat. Narzeczony Betty, najlepszy przyjaciel Joego. Dobroduszny chłopak, sympatyczny, trochę naiwny. Taki, który zna i lubi wszystkich, którego wszyscy znają i lubią. W Hollywood wiedzie mu się trochę lepiej niż Joe. Tenor.

Sheldrake: 40-60 lat. Producent filmowy. Tyran, typ hollywoodzkiego rekina. Baryton.

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
30-10-2024

New Years Eve Concerts

Starting from December 19th (Thursday) at 8:30 a.m. at the Opera Nova box office, we will start selling tickets (standing places) for the New Year's Eve and New Year's Concerts 2024/2025 at the following prices: tickets for December 28th, 29th and 30th will cost 100 PLN/person,  tickets for December 31st at 4:00 p.m. will cost 120 PLN/person,  tickets for December 31st at 8:00 p.m. cost 150 PLN/person  tickets for January 1st at 5:00 p.m. cost 100 PLN/person.&n...

{title}
25-10-2024

Why do I go to the opera?

"Because for me it is always a celebration, during which you can meet the spirit of the operatic past, its present and you get a chance to run into its future" - writes Ilona Słojewska in the pages of Dziennik Teatralny Kujawy on the occasion of World Opera Day 2024. Because every opera performance is a uniquely constructed work, in which the voice and music give so many emotions that whenever you pass by its building, you feel the vibrations, for which you could visit it every day. And if,...

{title}
15-09-2024

„Orfeusz i Eurydyka” według Roberta Bondary. Premiera na dużej scenie Opery Nova

- „Orfeusz i Eurydyka” Glucka to dla mnie jeden z ciekawszych tytułów operowych - przyznaje Robert Bondara, który jako reżyser i choreograf na nowo odczytuje mit o Orfeuszu, by zabrać nas w mroczne głębiny ludzkiej podświadomości i niczym w thrillerze rozwikłać zagadkę szaleństwa. Listopadową premierę Opery Nova zwiastuje już plakat Diany Marszałek, która jest także autorką scenografii spektaklu. Na „Orfeusza i Eurydykę” zapraszamy 16 XI (premiera), a także 17 i 19 XI 2024 r.

{title}
05-09-2024

Bilety na jesienną premierę i grudniowe spektakle

W kasie Opery Nova oraz online rozpoczęliśmy sprzedaż na premierowe spektakle opery „Orfeusz i Eurydyka” oraz grudniowe wystawienia „Alicji w Krainie Czarów” i „Traviaty”.  Również we wrześniu, ale w nieco późniejszym terminie, będą do nabycia bilety na premierę „Służąca panią” („La serva padrona”). O sprzedaży Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych 2024/2025 będziemy informować Państwa niebawem.