Leszek Skrla

Leszek Skrla

Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie kształcił się pod kierunkiem Andrzeja Koseckiego oraz Piotra Kusiewicza. W 1987 roku został wyróżniony na XXII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Dvořáka w Karlovych Varach, a w roku następnym na Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. 

Debiutował na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku w roli Figara w Cyruliku sewilskim Rossiniego. Od sezonu 1988/89 jest solistą gdańskiej sceny operowej. Występuje często jako solista koncertów oratoryjnych w kraju i za granicą. Ma w repertuarze kilkadziesiąt partii oratoryjno-kantatowych. Uczestniczył w Festiwalach Muzycznych: Warszawska Jesień, Vratislavia Cantans, Musica Polonia Nova. Występował z orkiestrą Sinfonia Varsovia, Capellą Bydgostiensis, Concerto Avenna, Capellą Gedanensis. 

W lutym 2000 roku śpiewał spektakl premierowy Tannhäusera Wagnera w Operze Bałtyckiej. Rola Wolframa została uhonorowana Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego. W sezonie artystycznym 2000/01 dwukrotnie brał udział w tournée Warszawskiej Opery Kameralnej we Francji i w Hiszpanii, kreując rolę Figara w Cyruliku sewilskim Rossiniego. W 2001 roku odniósł także wielki sukces, zdobywając uznanie krytyki za kreację Don Carlosa w operze Verdiego Ernani. We wrześniu 2002 został zaproszony przez Teatr Wielki w Łodzi do estradowego wykonania Cyrulika sewilskiego (partia Figara) z międzynarodową obsadą pod dyrekcją Claudia Desderi. 

Znaczącym wydarzeniem w dokonaniach artystycznych Leszka Skrli był jego udział w premierze opery Tosca Pucciniego (partia Barona Scarpia) prezentowanej podczas festiwalu Viva il Canto 2005 w Cieszynie. W listopadzie 2005 roku został zaproszony przez Teatro Massimo w Palermo do zaśpiewania tytułowej roli w Królu Rogerze Szymanowskiego. W roku 2006 inaugurował jubileusz 50-lecia Opery Nova, śpiewając partię Uroka w Manru Paderewskiego.

Aktualnie współpracuje ze wszystkimi teatrami operowymi w kraju, gdzie śpiewa bogaty repertuar barytonowy. Zajmuje się również pracą pedagogiczną. Jako profesor AM kształci młodych wokalistów na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku.

6 października 2017 r. świętował 30-lecie pracy artystycznej w bydgoskiej Operze.

Repertuar

Partie na scenie Opery Nova: 

Galeria zdjęć