Łukasz Goliński

Łukasz Goliński

Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku (2006 r.), gdzie kształcił się m.in. pod kierunkiem profesora Floriana Skulskiego. Od sezonu artystycznego 2006/2007 zaangażowany do zespołu solistów Opery Nova w Bydgoszczy. Debiut Golińskiego (IX 2006 r.) na bydgoskiej scenie to rola Zbigniewa w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki.

Otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu polskiego na VIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki (2013 r.). Zdobywca Teatralnej Nagrody Muzycznej im. J. Kiepury w 2018 r. w kategorii Najlepszy śpiewak za rolę Falstaffa w przedstawieniu Opery Nova oraz w 2023 r. za rolę w spektaklu „Król Roger” w Operze na Zamku w Szczecinie. 

W 2017 r. wykonał z Orkiestrą i Chórem Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod batutą sir Antonia Pappano partię Króla Rogera z opery Karola Szymanowskiego wystawianej w inscenizowanej wersji koncertowej na otwarcie sezonu symfonicznego w Rzymie. Aktualnie śpiewa między innymi tę rolę na scenach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, w Sztokholmie, we Frankfurcie. Współpracuje także Operą Krakowską i Operą na Zamku w Szczecinie. W lutym 2021 r. można było usłyszeć go w roli Scarpii w Tosce transmitowanej online z The Royal Swedish Opera ze Sztokholmu.