
Janusz Ratajczak
Tenor – solista polskich scen muzycznych. Od ponad 30 lat związany na stałe z Operą Nova w Bydgoszczy.
Droga rozwoju artystycznego Janusz Ratajczaka sięga początku lat 80. Swoją działalność muzyczną rozpoczął w chórze „De Profundis”. Jeszcze przed rozpoczęciem studiów, w roku 1983, wygrał Ogólnopolski Konkurs im. S. Moniuszki w Kudowie Zdroju. Zdobyta na nim I nagroda okazała się decydująca dla dalszej kariery zawodowej. Studia wokalno-aktorskie odbył w latach 1983 – 1989 (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy). Na V roku studiów zadebiutował rolą Franka we „Flisie” Moniuszki wystawianym przez bydgoską Operę. Od 1 IX 1988 roku był solistą tej sceny. W roku 2000 uzyskał uprawnienia doktora. Kolejnym etapem rozwoju naukowego był stopień doktora habilitowanego, otrzymany w Akademii Muzycznej w Łodzi w roku 2009. Całość rozwoju naukowego wieńczy mianowanie na profesora tytularnego przez Prezydenta RP w lipcu 2013 roku.
W swoim repertuarze ma ponad 60 ról scenicznych. Do znaczących zaliczyć można: Don Jose (Carmen G. Bizeta – rola nagrodzona ,Złotą Maską), Cavaradossi (Tosca G. Pucciniego), Manrico (Trubadur G. Verdiego), Faust (Mefistofeles A. Boito), Turiddu (Rycerskość wieśniacza P. Mascagni), Tassilo (Hrabina Marica E. Kalmana), Eisenstein (Zemsta nietoperza J. Straussa), Sou Chong (Kraina uśmiechu F. Lehara), Książę Urbino (Noc w Wenecji J. Straussa), Barinkay (Baron cygański J. Strauss).
Śpiewał na wszystkich znaczących scenach operowych Polski. Występował również w wielu krajach Europy, m.in. w Danii, Beneluksie, Austrii, Włoszech, Francji, Niemczech, Szwajcarii oraz na Malcie i Sycylii. Ważnym osiągnięciem solisty jest pierwsze w historii nagranie DVD opery Manru J. I . Paderewskiego, w którym artysta odtwarza rolę tytułową. W 2013 roku realizacja DVD została doceniona w Paryżu nagrodą Złotego Orfeusza jako najlepsza inicjatywa audiowizualna. Wielkim wyróżnieniem dla Janusz Ratajczaka jest także udział w światowym prawykonaniu opery A. Tansmana ,, Złote runo“ na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi w grudniu 2016 roku. Artysta kreował tam pierwszoplanową rolę króla Tirebule. W setną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki wraz z Operą Krakowską Janusz Ratajczak wziął udział w nagraniu opery ,,Beata“, w której wykonał partię Hansa.
Janusz Ratajczak od roku 1991 prowadzi także działalność pedagogiczną. Od roku 2009 jest pedagogiem śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Łodzi. Całość jego działalności artystycznej uhonorowana została w 2016 roku, Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Zmarł tragicznie 23 marca 2026 roku.
Bydgoska publiczność pamięta Go z ról :
Stefana w „Strasznym dworze” Moniuszki
Lenskiego z „Eugeniusza Oniegina” Czajkowskiego
Freda w „My Fair Lady” Loewego
Rinuccia w „Giannim Schicchim” Pucciniego
Paca w „Krótkim życiu” de Falli
Ismaela w „Nabucco” Verdiego
Alfreda w „Traviacie” Verdiego ( 1998)
Hoffmanna w „Opowieściach Hoffmanna” Offenbacha (1998)
Don Joségo w „Carmen” Bizeta ( rola uwieńczona Złotą Maską „Dziennika Wieczornego” za rok 1999)
Alfreda / następnie Gabriela Eisensteina w „Zemście nietoperza” Straussa (1995)
Kamila w „Wesołej wdówce” F. Lehara
Księcia Su Czonga w „Krainie uśmiechu” F. Lehára (1995 i wznowienie 2001)
Fausta w „Mefistofelesie” A. Boito ( premiera 2001)
Manrica w „Trubadurze” G. Verdiego ( premiera 2002)
Fiorella w „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego ( wznowienie 2002)
Tassila w „Hrabinie Maricy” (premiera 2003 r.,reż.Laco Adamik)
Cavaradossiego w „Tosce” ( 2004) G. Pucciniego
Manru w operze Paderewskiego pod tym samym tytułem (premiera 2006 r. + rola tytułowa w nagraniu DVD)
Pinkertona w „Madama Butterfly”
Barinkaya w operetce „Baron cygański” (2010 r., reż. Janina Niesobska)
Księcia Dowgiałło-Różyckiego w „Księżniczce czardasza” (reż. Wojciech Adamczyk)
Barona Zety w „Wesołej wdówce” (2022 r.)
