Bydgoska prapremiera dzieła w jego nowej redakcji muzycznej odbyła się 27 października 2018 roku, przed przypadającą kilkanaście dni później setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Według relacji Antoniego Edwarda Odyńca, przyjaciela Adama Mickiewicza z czasów filareckiej młodości i późniejszego jego kronikarza, poeta myślał o libretcie operowym opisującym losy polskiego legionisty.
Przypomnijmy, że w 1797 r. starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich. Wierzyli, że przez pokonaną przez Napoleona Austrię przejdą do Polski. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana. W 1799 r. polscy legioniści wzięli udział w walkach, ponieśli szereg porażek i ciężkie straty w bitwach: pod Weroną, w oblężonej Mantui, w zaciekłej trzydniowej bitwie nad Trebbią… Rany poniesione w tej walce leczy (i romansuje) w liguryjskim miasteczku Recco niejaki Tadeusz. Recco leży niedaleko Reggio Emilia, gdzie, na pierwszy widok Wojska Polskiego, Józef Wybicki pisze swoją bojową "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", czyli Mazurka Dąbrowskiego.
Od kompozytora:
Obecną – drugą wersję Awantury w Recco napisałem w latach 2017-2018 na zamówienie Opery Nova w Bydgoszczy. Nie różni się ona od pierwszej w warstwie literackiej, natomiast muzykę zredagowałem ponownie. Dopisana została Uwertura, Intermezzo, Deklamacja i Recytatyw Sylwii. Niektóre fragmenty są teraz rozbudowane, inne pomniejszone lub uproszczone. Dokonałem szeregu retuszy, a całość zyskała nową instrumentację. W sposób znaczący starałem się uwypuklić melodyjność opery. Nowością jest podtytuł Opera Komiczna.
Maciej Małecki
Brak spektakli w najbliższej przyszłości
Balet Opery Nova w nowym sezonie ze sceny ponownie pragnie uwieść Widzów spektaklem „Niebezpieczne związki” w znakomitej choreografii Krzysztofa Pastora i z urzekającą muzyką Artursa Maskatsa. Na sztukę baletową pełną namiętności i intryg zapraszamy w cztery wieczory na przełomie września i października 2024 r. Bilety dostępne w kasie Opery Nova oraz w sprzedaży online.
W nowym sezonie pierwszych sześć wrześniowych spektakli (13-18.09.) to okazja - jaka już się nie powtórzy! - by zobaczyć „Bulwar Zachodzącego Słońca” w Bydgoszczy (i w ogóle w Polsce). Największa musicalowa produkcja Opery Nova po trzech latach schodzi ze sceny. Kto jeszcze nie był, koniecznie powinien zobaczyć ten spektakl. Kto był, ten wie, że czekają go trzy godziny niezapomnianych wrażeń. Z zakupem biletów na ostatnie „Bulwary...” warto się pośpieszyć.
W kasie stacjonarnej oraz online można nabyć bilety na październikowe i listopadowe spektakle. Jesienią także dwie premiery nowego sezonu, na które bilety będą dostępne w późniejszym terminie. Tymczasem prezentujemy oficjalne afisze na październik i listopad 2024, zapraszając do Opery Nova!