AWANTURA W RECCO, czyli drzewko wolności

AWANTURA W RECCO, czyli drzewko wolności

Awantura w Recco:
opera komiczna w dwóch aktach
Kompozytor:
Maciej Małecki
Libretto:
Wojciech Młynarski wg pomysłu Adama Mickiewicza
Data premiery:
27.10.2018
Czas:
ok. 3 godzin, w tym jedna przerwa (po 55. minucie). Uwaga, w czasie spektaklu strzały z armat, dym.
Wykonawcy:
Soliści, Orkiestra, Chór i Balet Opery Nova w Bydgoszczy

Realizatorzy

Reżyseria:
Maciej Wojtyszko, Magdalena Małecka-Wippich
Kierownictwo muzyczne:
Anna Duczmal-Mróz
Scenografia:
Wojciech Stefaniak
Kostiumy:
Wanda Kowalska
Choreografia / ruch sceniczny:
Jarosław Staniek
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Asystent reżysera:
Asystent dyrygenta:
Asystent choreografa:
Katarzyna Zielonka
Autor plakatu:
Wojciech Stefaniak

Obsada

Maciek:
Dyrygent:
Anna Duczmal-Mróz

OPIS

Bydgoska prapremiera dzieła w jego nowej redakcji muzycznej odbyła się 27 października 2018 roku, przed przypadającą kilkanaście dni później setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Według relacji Antoniego Edwarda Odyńca, przyjaciela Adama Mickiewicza z czasów filareckiej młodości i późniejszego jego kronikarza, poeta myślał o libretcie operowym opisującym losy polskiego legionisty. 

Przypomnijmy, że w 1797 r. starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich. Wierzyli, że przez pokonaną przez Napoleona Austrię przejdą do Polski. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana. W 1799 r. polscy legioniści wzięli udział w walkach, ponieśli szereg porażek i ciężkie straty w bitwach: pod Weroną, w oblężonej Mantui, w zaciekłej trzydniowej bitwie nad Trebbią… Rany poniesione w tej walce leczy (i romansuje) w liguryjskim miasteczku Recco niejaki Tadeusz. Recco leży niedaleko Reggio Emilia, gdzie, na pierwszy widok Wojska Polskiego, Józef Wybicki pisze swoją bojową "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", czyli Mazurka Dąbrowskiego.

Od kompozytora:

Obecną – drugą wersję Awantury w Recco napisałem w latach 2017-2018 na zamówienie Opery Nova w Bydgoszczy. Nie różni się ona od pierwszej w warstwie literackiej, natomiast muzykę zredagowałem ponownie. Dopisana została Uwertura, Intermezzo, Deklamacja i Recytatyw Sylwii. Niektóre fragmenty są teraz rozbudowane, inne pomniejszone lub uproszczone. Dokonałem szeregu retuszy, a całość zyskała nową instrumentację. W sposób znaczący starałem się uwypuklić melodyjność opery. Nowością jest podtytuł Opera Komiczna.

Maciej Małecki

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
10-01-2025

Roztańczone JUVENALIA 3

Na scenie Opery Nova ponownie gościć będzie grupa Polskiego Baletu Narodowego Junior, która 9 lutego wystąpi z nowym programem „Juvenalia 3”. Juniorzy zarażą Państwa swoją energią, wrażliwością i radością tańca! Zapraszamy na baletowy wieczór pełen piękna.

{title}
09-01-2025

Wznieśmy toast za miłość!

Ona - piękna i kapryśna, on - zakochany w niej prosty chłopak z prowincji. Wydawać by się mogło, że ta historia szczęśliwego finału mieć nie może, zwłaszcza gdy w miłosne konkury staje też wojskowy. Wędrowny szarlatan twierdzi jednak, że ma eliksir, który wszystko odmieni, zatem... Śpiewając Una furtiva lagrima, wznieśmy toast „Napojem miłosnym” Gaetano Donizettiego! Na operowy przebój pełen humoru i wzruszeń zapraszamy Państwa 24, 25 i 26 stycznia. Bilety w sprzedaży online oraz w kasie Opery N...

{title}
31-12-2024

Opera Nova bliżej widza!

Szanowni Państwo,zapraszamy do obejrzenia filmowego cyklu „Opera Nova w Bydgoszczy - bliżej widza!”, który zrealizowaliśmy dzięki grantowi przyznanemu z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). 

{title}
19-12-2024

Nowe gadżety w Butiku Operowym

W Butiku Operowym pojawiły się nowe gadżety, które są już w sprzedaży. Dostępne są także plakaty sygnowane przez znakomitych twórców, które mogą stanowić oryginalny wystrój wnętrz w niezwykle atrakcyjnej cenie.