FALSTAFF

FALSTAFF

Falstaff:
Komedia liryczna w trzech aktach i sześciu obrazach
Kompozytor:
Giuseppe Verdi
Libretto:
Arrigo Boito wg "Wesołych kumoszek z Windsoru" i "Henryka IV" Williama Szekspira. Oryginalna wersja językowa z tłumaczeniem na język polski
Data premiery:
22.10.2017
Czas trwania:
2,5 godziny, w tym jedna przerwa
Wykonawcy:
Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy

Realizatorzy

Reżyseria:
Maciej Prus
Kierownictwo muzyczne:
Scenografia:
Jagna Janicka
Kostiumy:
Hanna Wójcikowska-Szymczak
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Asystent dyrygenta:
Kamil Parcheta
Konsultacja choreograficzna:
Ilona Jaświn-Madejska
Autor plakatu:
Tomasz Bogusławski (Złoty Medal na 3. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lublinie)

Obsada

Bardolf:
Oberżysta:
Robin, pachołek Falstaffa:
Dyrygent:

OPIS

Libretto Falstaffa zostało oparte przez Arrigo Boito na sztuce Wesołe kumoszki z Windsoru oraz wybranych scenach z Henryka IV Williama Szekspira.

W obu tych dziełach pojawia się postać Sir Johna Falstaffa. W Henryku IV jest on jest nieodłącznym towarzyszem wypraw i biesiad księcia Hala, późniejszego króla Henryka, zaś w komedii, stanowiącej mistrzowski obraz obyczajowości epoki elżbietańskiej, usiłuje uwieść dwie zamożne mieszczki, Panią Page i Panią Ford, jednak sam pada przy tym ofiarą serii żartów.

Verdi interesował się tym wątkiem od dawna (postać Falstaffa pojawia się w jego korespondencji już w latach sześćdziesiątych). Nie dziwi więc, że na propozycję Boita odpowiedział z entuzjazmem, choć zasłaniał się nieco wiekiem i zmęczeniem. Szybko jednak zabrał się do pracy, kończąc w marcu 1890 roku pierwszy akt bez najmniejszych poprawek. Verdi napisał Falstaffa, ostatnią ze swoich 28 oper, gdy zbliżał się do wieku 80 lat. Była to jego druga komedia i trzecie dzieło oparte na sztuce Szekspira, po Makbecie i Otellu.

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
28-11-2023

„Straszny dwór” w styczniu

Nie przez przypadek w styczniu 2024 roku zapraszamy Państwa na naszą inscenizację dzieła ojca polskiej opery narodowej, czyli „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Bilety są dostępne w sprzedaży online oraz w kasie stacjonarnej Opery Nova. 

{title}
27-11-2023

Z Alicją do krainy czarów po przygodę!

Na scenie Opery Nova stanie się baśniowo. Bajkowy nastrój nie tylko tańcem wyczaruje Alicja wraz z całą ekipą niezwykłych postaci. Dzieci małe i duże - dajcie się porwać przygodzie z uśmiechem podczas naszego familijnego spektaklu „Alicja w Krainie Czarów”, na który zapraszamy na początku grudnia (do nabycia są ostanie bilety!) oraz pod koniec stycznia 2024 r. 

{title}
21-11-2023

Sprezentuj sobie plakaty z Butiku Operowego

Kto pragnie sprezentować sobie lub bliskim „Fausta” i „Niebezpieczne związki” na pamiątkę, a dzieciom „Alicję w Krainie Czarów” i „Coppelię” na mikołajki, na tego czekają wyjątkowe plakaty w naszym Butiku Operowym. Każdy w cenie 20 zł. Polecamy i zapraszamy!

{title}
05-11-2023

„Niebezpieczne związki” w marcu, bilety już w sprzedaży

Jesteśmy po premierze „Niebezpiecznych związków”. Dla tych z Państwa, którzy nie mieli okazji zobaczyć spektaklu w listopadzie, mamy dobrą wiadomość. Balet w choreografii Krzysztofa Pastora na bydgoską scenę powróci w marcu 2024. Sprzedaż biletów już od 14 listopada 2023! Dostępny jest także plakat naszej najnowszej produkcji baletowej.