FAUST

FAUST

Kompozytor:
Charles Gounod
Libretto:
Jules Barbier i Michel Carré. Oryginalna wersja językowa z tłumaczeniem na język polski
Data premiery:
08.10.2022
Czas trwania:
130 minut, z jedną przerwą po 90. minucie
Wykonawcy:
Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova

Realizatorzy

Reżyseria:
Paweł Szkotak
Kierownictwo muzyczne:
Piotr Wajrak
Scenografia:
Mariusz Napierała
Kostiumy:
Martyna Kander
Choreografia:
Iwona Runowska
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Projekcje multimedialne:
Zachariasz Jędrzejczyk, Veranika Siamonava
Asystent reżysera:
Dorota Borowicz
Asystent dyrygenta:
Marta Szymańska
Asystent choreografa:
Anna Bebenow

Opis

Premiera zaplanowana na 8 października 2022 r. to inauguracja 28. Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Popularność Fausta datuje się na lata 50. XX wieku, kiedy wielkie nakłady pieniężne wydawane na jego wystawienie uczyniły z tej opery niemal hollywoodzką produkcję. Wystawienie tego utworu to tło wydarzeń w książce Upiór w operze Gastona Leroux i w jego filmowych adaptacji oraz musicalu A.L. Webbera. 

Faust po raz pierwszy zagościł na bydgoskiej scenie operowej w 1960 roku w reżyserii Hugona Morycińskiego, pod muzycznym kierownictwem Zdzisława Bytnara. Postać powróciła wiele lat później w realizacjach Opery Nova: w operze A. Boita Mefistofele (reż. Tomasz Konina) oraz legendzie dramatycznej H. Berlioza Potępienie Fausta (reż. Maciej Prus). 

Dla reżyserującego obecnie Pawła Szkotaka:

[...] wojenne tło, występujące oryginalnie w libretcie bez konkretnych czasowych odniesień, stanowi wyrazisty kontekst dla podejmowanych wyborów przez bohaterów, a także budzi nieoczywiste, ale czytelne skojarzenia z wojną, która toczy się dzisiaj w Ukrainie.

Akcja opery Faust Gounoda w inscenizacji przygotowanej dla Opery Nova w Bydgoszczy rozgrywa się w czasie I wojny światowej we Francji. Kostiumy oraz rekwizyty zostaną przygotowane zgodnie z realiami historycznymi. Ważnym rekwizytem o symbolicznym znaczeniu jest kwiat. Odnosi się nie tylko do imienia głównej bohaterki: Marguerita - margeritka, ale występuje także kilkukrotnie w akcjach scenicznych. Całość akcji scenicznej możemy odczytywać także jako walkę wewnętrzną Fausta pokazaną poprzez subiektywną wizję tytułowego bohatera. 

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
21-03-2023

Stabat Mater i Harnasie - spektakle baletowe

24, 25 i 26 marca zapraszamy na spektakle baletowe Stabat Mater i Harnasie, do muzyki Karola Szymanowskiego, w choreografii Roberta Bondary.W Harnasiach akcja jest symboliczna, a bohaterowie nie mają nawet imion. W warstwie muzycznej znalazło się aż dziewięć melodii ludowych - w tym bardzo znane góralskie Hej, idem w las (w partyturze Marsz zbójnicki), W murowanej piwnicy (Taniec zbójnicki), Ja za wodom, Pocies, chłopcy, pocies bijać. Prapremiera dzieła miała miejsce w 1935 r. w Pradze, zaś rok ...

{title}
21-03-2023

Od 27.03 - sprzedaż biletów na spektakle czerwcowe

W poniedziałek, 27 marca rozpoczynamy sprzedaż biletów na spektakle czerwcowe. To ostatnia szansa, aby zobaczyć ulubione tytuły lub odkryć zupełnie nowe przed nadchodzącą przerwą między sezonami artystycznymi.Czerwiec rozpocznie Baron Cygański - na tę lubianą operetkę zapraszamy 3 i 4 czerwca. Strauss ten właśnie tytuł uważał za swe największe kompozytorskie osiągnięcie, a bilety na spektakl sprzedają się błyskawicznie.10 i 11 czerwca czeka na widzów Falstaff Verdiego. Jak pisał Wiesław Kowalski...

{title}
15-03-2023

Zapraszamy na spektakle 29. BFO

TransParada to pierwsza z gościnnych prezentacji w ramach 29. Bydgoskiego Festiwalu Operowego, w wykonaniu Rijeka Ballet Company (Chorwacja).Spektakl stworzyły znane nazwiska współczesnej choreografii: Maša Kolar, Filipe Portugal, Mauro Bigonzetti, Andonis Foniadakis, Marco Goecke, Nadav Zelne. Ich niepokojące, zabawne i zaskakujące choreografie to intensywne i drapieżne „dialogi” tancerzy z muzyką Debussy’ego, Ravela, Rossiniego, Strawińskiego. Spektakl rekomendowany dla widzów dorosłych.

{title}
15-03-2023

Wesoła wdówka - 29. Bydgoski Festiwal Operowy

29. Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje Wesoła wdówka Franza Lehára z librettem Victora Léona i Leo Steina w polskiej wersji językowej.