RIGOLETTO

RIGOLETTO

Rigoletto:
opera w 3 aktach
Kompozytor:
Giuseppe Verdi
Autor libretta:
Francesco Maria Piave na podstawie dramatu Król się bawi autorstwa Victora Hugo. Oryginalna wersja językowa z tłumaczeniem na język polski
Data premiery:
18.10.2014
Czas trwania:
2 godz. 45 min., w tym jedna przerwa
Wykonawcy:
Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Nova

Realizatorzy

Reżyseria:
Natalia Babińska
Kierownictwo muzyczne:
Maciej Figas
Scenografia:
Diana Marszałek
Kostiumy:
Martyna Kander
Choreografia:
Jakub Lewandowski
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Asystent reżysera:
Edward Stasiński
Asystent dyrygenta:
Maciej Wierzchoń
Asystent choreografa:
Piotr Kobierzyński
Projekt plakatu:
Karolina Michałowska

Obsada

Sparafucile:
Monterone:
Dyrygent:

Opis

Dramat Wiktora Hugo to fantazja na tematy historyczne, oddająca ducha czasów i obyczajowość renesansowego dworu francuskiego Franciszka I. Król słynący z miłosnych przygód, jego słynny błazen Trybulet (uwieczniany w literaturze) i inne historyczne postaci zostali negatywnie przedstawieni przez pisarza. Hugo wprowadził do swego utworu akcenty antymonarchistyczne - dramat powstawał w czasie powstania republikańskiego (1832 r.) przeciw reżimowi króla Ludwika Filipa. 

Verdi interesował się sztuką Hugo, lecz cenzura obyczajowa przez kilka lat czyniła niemożliwym uzyskanie imprimatur dla libretta opery, zarzucając mu niemoralność tematu. Ostatecznie Verdi i Piave dokonali zmian. Dwór francuski stał się księstwem Mantui. Zmienione zostały też imiona bohaterów. 

Tytuł opery to imię noszone przez pokracznego książęcego błazna - włoskie słowo rigolo znaczy: zabawny, dziwny, ciekawy. Od chwili akceptacji libretta Verdiemu wystarczył tydzień, by ukończyć partyturę. Rigoletto należy do najbardziej znanych utworów kompozytora - prapremierę w weneckiej La Fenice zakończyło 12 bisów. 

Opera natychmiast podbiła publiczność, krytyka jednak kręciła nosem na dzieło tak dziwaczne (...). Publiczność tymczasem już podśpiewywała La donne è mobile, jak to czyni po dziś dzień od Arktyki po Antarktydę. 

Piotr Kamiński, 1000 i jedna opera

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
01-06-2023

Rozbudowa Opery - informacje

Drodzy Widzowie!Prace związane z rozbudową Opery Nova o IV krąg oraz podziemny parking w przyszłości przyniosą odwiedzającej nas Publiczności korzyści i wygodę. Zanim jednak tak się stanie, wszyscy musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.Od 14 marca 2023 r. zamknięta jest kładka im. Jana Kiepury łącząca teren wokół Opery Nova z Wyspą Młyńską. Bardzo prosimy Widzów wybierających się na spektakle w Operze Nova o uwzględnienie likwidacji dotychczasowego parkingu przy ulicy Karmelickiej oraz ogra...

{title}
31-05-2023

Falstaff

Falstaff to komediowa opera Verdiego oparta na dwóch dziełach Szekspira – Wesołych kumoszkach z Windsoru i Henryku IV. Tytułowa postać ma rodowód znacznie starszy - sięgający rzymskiej komedii Plauta Miles gloriosus. U Szekspira przyszły bohater ostatniej opery Verdiego pojawia się w obu częściach Henryka IV jako nieodłączny towarzysz wypraw i biesiad księcia Hala (późniejszego króla Henryka V). Natomiast w Wesołych kumoszkach z Windsoru, mistrzowskim obrazie obycza...

{title}
21-05-2023

Opowieści Wędrowca

Sezon artystyczny 2022/2023 zakończymy Opowieściami wędrowca w ramach Atelier Młodych Twórców. To cykl, który w założeniu ma ukazywać pasje i artystyczne dążenia artystów Opery Nova. Zaplanowany spektakl baletowy stawia w roli twórców tancerzy oraz muzyków.

{title}
08-05-2023

Repertuar - wrzesień i październik

Bieżący sezon artystyczny kończymy 25 czerwca spektaklem Opowieści wędrowca. Na kolejne operowe wrażenia pozostaje czekać do jesieni! Repertuar na wrzesień i październik jest już dostępny, zaś sprzedaż biletów na oba miesiące rusza 6 czerwca.