BARON CYGAŃSKI

BARON CYGAŃSKI

Baron Cygański:
operetka w trzech aktach
Kompozytor:
Johann Strauss
Libretto:
Ignaz Schnitzer wg noweli „Sáffi” Móra Jókaia. Polska wersja językowa z polskimi napisami
Data premiery:
06.11.2010
Czas trwania:
2 godziny 45 minut, w tym dwie przerwy

Realizatorzy

Insenizacja, reżyseria i choreografia:
Janina Niesobska
Kierownictwo muzyczne:
Scenografia i kostiumy:
Maria Balcerek
Reżyseria świateł:
Bogumił Palewicz
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Autor plakatu:
Michał Batory

OBSADA

Dyrygent:

OPIS

Strauss uznawał Barona cygańskiego za swe największe kompozytorskie osiągnięcie. Zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył operetkę oddającą piękno kultury obu tych nacji. Muzyka odzwierciedla koloryt i swobodę puszty, żywiołowość cygańskiego obozowiska i elegancję wiedeńskich pałaców, a dzieło aż roi się od wpadających w ucho melodii. Baron cygański powrócił w iście królewskim przepychu do repertuaru bydgoskiej Opery: operetkę wystawia się po to, aby sprawić radość widzom i… wykonawcom. 

Wykreowany na scenie świat zachwyca popisowymi ariami, wystawnością strojów, dekoracji, wdziękiem tancerek, dynamiką tancerzy, popisami aktorskimi całego zespołu... W uszach (i sercach) mają zostać na zawsze cudowny walc skarbów, duet "ślubny" Saffi i Barinkaya, marsz rekrutów i ognisty czardasz. 

Z pieczołowitością zostały odtworzone XIX-wieczne kostiumy wieśniaków w święcie winobrania z I aktu, migoczący światełkami namiot czaruje tajemniczością i erotyzmem Wschodu, przepyszny żyrandol i gigantyczne ażurowe schody (największe w historii realizacji na scenie Opery Nova), które stanowią tło dla olśniewających sukien i mundurów. Błękity, szmaragdy, indygo, fiolety, cekiny, zapinki, przypinki... Jedwabne falbany spódnic tworzą barwną ruchomą płaszczyznę w porywającym czardaszu, powiewają frędzle chust, błyskają i dźwięczą szable: blisko trzy godziny radości! 

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
28-11-2023

„Straszny dwór” w styczniu

Nie przez przypadek w styczniu 2024 roku zapraszamy Państwa na naszą inscenizację dzieła ojca polskiej opery narodowej, czyli „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Bilety są dostępne w sprzedaży online oraz w kasie stacjonarnej Opery Nova. 

{title}
27-11-2023

Z Alicją do krainy czarów po przygodę!

Na scenie Opery Nova stanie się baśniowo. Bajkowy nastrój nie tylko tańcem wyczaruje Alicja wraz z całą ekipą niezwykłych postaci. Dzieci małe i duże - dajcie się porwać przygodzie z uśmiechem podczas naszego familijnego spektaklu „Alicja w Krainie Czarów”, na który zapraszamy na początku grudnia (do nabycia są ostanie bilety!) oraz pod koniec stycznia 2024 r. 

{title}
21-11-2023

Sprezentuj sobie plakaty z Butiku Operowego

Kto pragnie sprezentować sobie lub bliskim „Fausta” i „Niebezpieczne związki” na pamiątkę, a dzieciom „Alicję w Krainie Czarów” i „Coppelię” na mikołajki, na tego czekają wyjątkowe plakaty w naszym Butiku Operowym. Każdy w cenie 20 zł. Polecamy i zapraszamy!

{title}
05-11-2023

„Niebezpieczne związki” w marcu, bilety już w sprzedaży

Jesteśmy po premierze „Niebezpiecznych związków”. Dla tych z Państwa, którzy nie mieli okazji zobaczyć spektaklu w listopadzie, mamy dobrą wiadomość. Balet w choreografii Krzysztofa Pastora na bydgoską scenę powróci w marcu 2024. Sprzedaż biletów już od 14 listopada 2023! Dostępny jest także plakat naszej najnowszej produkcji baletowej.