Strauss uznawał Barona cygańskiego za swe największe kompozytorskie osiągnięcie. Zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył operetkę oddającą piękno kultury obu tych nacji. Muzyka odzwierciedla koloryt i swobodę puszty, żywiołowość cygańskiego obozowiska i elegancję wiedeńskich pałaców, a dzieło aż roi się od wpadających w ucho melodii. Baron cygański powrócił w iście królewskim przepychu do repertuaru bydgoskiej Opery: operetkę wystawia się po to, aby sprawić radość widzom i… wykonawcom.
Wykreowany na scenie świat zachwyca popisowymi ariami, wystawnością strojów, dekoracji, wdziękiem tancerek, dynamiką tancerzy, popisami aktorskimi całego zespołu... W uszach (i sercach) mają zostać na zawsze cudowny walc skarbów, duet "ślubny" Saffi i Barinkaya, marsz rekrutów i ognisty czardasz.
Z pieczołowitością zostały odtworzone XIX-wieczne kostiumy wieśniaków w święcie winobrania z I aktu, migoczący światełkami namiot czaruje tajemniczością i erotyzmem Wschodu, przepyszny żyrandol i gigantyczne ażurowe schody (największe w historii realizacji na scenie Opery Nova), które stanowią tło dla olśniewających sukien i mundurów. Błękity, szmaragdy, indygo, fiolety, cekiny, zapinki, przypinki... Jedwabne falbany spódnic tworzą barwną ruchomą płaszczyznę w porywającym czardaszu, powiewają frędzle chust, błyskają i dźwięczą szable: blisko trzy godziny radości!
Brak spektakli w najbliższej przyszłości
Jeśli fotografowanie jest Twoją pasją, ten konkurs jest dla Ciebie! Czekamy na zdjęcia Opery Nova - teatru operowego, którego gmach, wkomponowany w malowniczy krajobraz nad rzeką, stał się jednym z głównych symboli Bydgoszczy. Jury konkursu „Opera w Twoim kadrze” wybierze osiem najbardziej oryginalnych fotografii, jakie zostaną wydane w serii pocztówek. Na autorów zdjęć czekają również nagrody rzeczowe. Uwaga, konkurs przedłużamy do 3 listopada włącznie!
- Widz może teatr zobaczyć, usłyszeć i poczuć, bo aktorzy są naprawdę blisko - mówi Jerzy Jan Połoński, który dla Opery Nova wyreżyserował „Służąca panią” G. B. Pergolesiego jako spektakl immersyjny. Premiera jak prezent na Światowy Dzień Opery - 25 października. Spektakl na scenie kameralnej także 26, 27 i 30 X oraz w grudniu (13, 14 i 15 XII) i styczniu (10 i 11 I). Bilety w sprzedaży online i w kasie Opery.
Bo jest to dla mnie za każdym razem święto, podczas którego można spotkać się z duchem operowej przeszłości, z jej teraźniejszością i dostaje się szansę, by wybiec w jej przyszłość - pisze Ilona Słojewska na łamach Dziennika Teatralnego Kujawy z okazji Światowego Dnia Opery 2024.
Tak blisko opery – i występujących w niej artystów - jeszcze Państwo nie byliście! „Służąca panią” wciąga publiczność w środek zabawnej akcji, by każdy mógł aktywnie przeżyć spektakl, jaki dla Opery Nova wyreżyserował Jerzy Jan Połoński. Premiera odbyła się w Światowy Dzień Opery! Spektakl na scenie kameralnej gramy jeszcze 30 października, a także w grudniu oraz w styczniu 2025. Tymczasem „Służąca…” intryguje z plakatu Mariusza Napierały.