Spektakl przygotowywany z przeznaczeniem na wystawianie w sali kameralnej.
Wspaniała lekcja muzyki dla najmłodszych melomanów, którzy - słuchając pięknej bajki - uczą się rozpoznawać brzmienie instrumentów muzycznych: kwintetu smyczkowego, instrumentów dętych i fortepianów.
Utwór Karnawał zwierząt skomponowany został przez francuskiego kompozytora oraz wirtuoza fortepianu i organów, a także dyrygenta własnych utworów, Camille’a Saint-Saëns'a i stanowi najbardziej rozpoznawalny utwór spośród jego kompozycji.
Dzieło określone przez twórcę jako fantazja zoologiczna powstało w okresie romantyzmu. Jest to utwór kameralny złożony z cyklu czternastu miniatur, z których każda ma swój tytuł i wykonywana jest przez inny skład wykonawców.
Dla nas ważne było, aby - nie tracąc tej szczególnej wartości utworów - stworzyć spektakl familijny opowiadający konkretną historię. Umieściliśmy akcję przedstawienia w cyrku, co sprawia, że konwencja opowieści jest widowiskowa i tajemnicza. Zapraszamy Widzów do świata magii, gdzie oprócz dobrej zabawy, pragniemy zaangażować młodego odbiorcę w przebieg opowieści i jednocześnie dać okazję do refleksji na temat tak aktualnych kwestii jak wolność i odpowiedzialność za drugiego człowieka - mówi reżyserka, Agnieszka Płoszajska.
24, 25 i 26 marca zapraszamy na spektakle baletowe Stabat Mater i Harnasie, do muzyki Karola Szymanowskiego, w choreografii Roberta Bondary.W Harnasiach akcja jest symboliczna, a bohaterowie nie mają nawet imion. W warstwie muzycznej znalazło się aż dziewięć melodii ludowych - w tym bardzo znane góralskie Hej, idem w las (w partyturze Marsz zbójnicki), W murowanej piwnicy (Taniec zbójnicki), Ja za wodom, Pocies, chłopcy, pocies bijać. Prapremiera dzieła miała miejsce w 1935 r. w Pradze, zaś rok ...
W poniedziałek, 27 marca rozpoczynamy sprzedaż biletów na spektakle czerwcowe. To ostatnia szansa, aby zobaczyć ulubione tytuły lub odkryć zupełnie nowe przed nadchodzącą przerwą między sezonami artystycznymi.Czerwiec rozpocznie Baron Cygański - na tę lubianą operetkę zapraszamy 3 i 4 czerwca. Strauss ten właśnie tytuł uważał za swe największe kompozytorskie osiągnięcie, a bilety na spektakl sprzedają się błyskawicznie.10 i 11 czerwca czeka na widzów Falstaff Verdiego. Jak pisał Wiesław Kowalski...
TransParada to pierwsza z gościnnych prezentacji w ramach 29. Bydgoskiego Festiwalu Operowego, w wykonaniu Rijeka Ballet Company (Chorwacja).Spektakl stworzyły znane nazwiska współczesnej choreografii: Maša Kolar, Filipe Portugal, Mauro Bigonzetti, Andonis Foniadakis, Marco Goecke, Nadav Zelne. Ich niepokojące, zabawne i zaskakujące choreografie to intensywne i drapieżne „dialogi” tancerzy z muzyką Debussy’ego, Ravela, Rossiniego, Strawińskiego. Spektakl rekomendowany dla widzów dorosłych.
29. Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje Wesoła wdówka Franza Lehára z librettem Victora Léona i Leo Steina w polskiej wersji językowej.