Spiritus movens - piosenki Jeremiego Przybory

Spiritus movens - piosenki Jeremiego Przybory

Muzyka i teksty piosenek:
Jerzy Wasowski, Jeremi Przybora
Scenariusz i reżyseria:
Justyna Zar
Opracowanie muzyczne i aranżacje:
Marcin Nagnajewicz
Choreografia i ruch sceniczny:
Alexandr Azarkevitch
Scenografia:
Damian Styrna
Kostiumy:
Iga Sylwestrzak
Reżyseria świateł:
Artur Wytrykus
Projekcje multimedialne:
Eliasz Styrna
Asystent reżysera:
Asystent muzyczny:
Asystent choreografa:
Anna Bebenow

obsada

Czytelnik, Elegancki, Papież II:
Vera, Odorata:
Julia Pruszak - Kowalewska, Simona Skrebutenaite, Magdalena Polkowska.
Duchy:
Julia Wodecka, Miłosz Budzyński, Jakub Przybytniak, Agnieszka Błaszczyk, Michalina Galińska, Helena Agnieszka Dziedzic.

OPIS

Mistrz inwencji poetyckiej, finezji słowa. Jego utwory niezmiennie zachwycają, bawią i skłaniają do refleksji, cieszą urodą słowa w najlepszym wydaniu; bohaterem najbliższej premiery w Operze Nova będzie Jeremi Przybora.

Dla reżyserki spektaklu punktem wyjścia do jego powstania były „Memuary”  Mistrza, a szczególnie czas młodości i miejsca związane z pobytem Artysty w Bydgoszczy.

Całość spektaklu nie jest jednak powieleniem „Kabaretu Starszych Panów”; ma swoją odrębną dramaturgię. W zamierzeniu realizatorów bydgoskiego spektaklu ma on być osadzony w nowej (nieco mrocznej!) estetyce i uwspółcześnionym kontekście. Chronologię przedstawienia tworzą znane piosenki w nowych aranżacjach i zaskakującej formie scenicznej.

Soliści - śpiewacy z towarzyszeniem tancerzy konstruują swoje kreacje: groteskowe, kabaretowe, liryczno–romantyczne, interpretując ponadczasowe utwory duetu Wasowski-Przybora.

Zapowiada się finezyjna uczta muzyczno–słowna: Widzowie z pewnością docenią nowe aranżacje piosenek w wykonaniu kameralnej orkiestry. Oko ucieszy scenografia, którą  odczytać można… jak numer „Przekroju”.

Należy spodziewać się szczypty ironii, nawet pewnej „zadziorności” i… czarnego humoru w dialogach postaci.

Spektakl ucieszy dorosłą Publiczność, dla dziecięcych widzów może pozostać niezrozumiały.

Czas trwania 1 godz. 40 min. Bez przerwy.

 

realizatorzy

JUSTYNA ZAR 
aktorka, reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza

Zadebiutowała na scenie teatru jeszcze na studiach w spektaklu „Montecchi i Capuleti” w reż. R. Kudaszowa. Doświadczenie aktorskie zdobywała na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie grała w repertuarze musicalowym i klasycznym. Doskonaliła znajomość reżyserii operowej przy współpracy z teatrami takimi jak: Opera Wrocławska („Carmen” G. Pucciniego), Opera i Filharmonia Podlaska („La boheme” G. Pucciniego, „Baron cygański” J. Straussa, „Straszny dwór” S. Moniuszki”, „Doktor Żywago” L. Simon, „Korczak” Ch. Williamsa); pracowała przy „Kwartecie dla czterech aktorów” B. Schaeffera, „Niech żyje wojna” P. Demirskiego i „Kandydzie” Voltaire’a jako aktorka i asystentka reżysera.

Reżyseruje w teatrach w całej Polsce, ostatnio m.in. w: Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy („Bajki dla niegrzecznych dzieci”), Operze i Filharmonii Podlaskiej („Sprawa Kapturka Cz.”, „Pinokio - musical”), Teatrze Pinokio w Łodzi („Kwiat paproci”) Teatrze Aleksandra Węgierki w Białymstoku („Kopciuszek”) i poza granicami Polski, m.in.: Theater Des Lachens we Frankfurcie. Dwukrotna stypendystka programu artystycznego „Młodzi Twórcy”.

Recenzentka polskich i zagranicznych tekstów dramatycznych dla Agencji Dramatu i Teatru (ADiT). Autorka posłowia do antologii dramatów Petera Asmussena „Śmierć jest innym gatunkiem muzyki. Dramaty wybrane” (wyd. ADiT, 2015) oraz dwutomowej antologii dramatów duńskich „Kosmiczny lęk albo dzień, w którym Brad Pitt został paranoikiem” (ADiT, Warszawa, 2021).

Finalistka ogólnopolskich Warsztatów Mistrzowskich z Grzegorzem Jarzyną w TR Warszawa, warsztatów mistrzowskich z Janem Peszkiem, warsztatów Physiological Voice Training z dr Hubertem Noé, rezydentka Odin Teatret, Dania oraz programu teatru fizycznego „Ukryty wojownik” w opracowaniu Roberta Niżnika. Oprócz wykształcenia teatralnego posiada też muzyczne i filozoficzne (Facoltà di Lettere e Filosofia dell’Università di Pisa).

Poza teatrem zajmuje się szeroko pojętym rozwojem osobistym (terapeuta w procesie certyfikacji), treningiem głosu, pracą z ciałem i oddechem.
 

IGA SYLWESTRZAK 
projektantka kostiumów, ubioru i przedmiotów

Z wyróżnieniem ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania w Łodzi, jest wielokrotną stypendystką i laureatką nagród. Pracowała jako asystentka Otwartej Pracowni Projektowania Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zaprojektowała kostiumy do licznych spektakli, m.in. dla teatrów w Krakowie („Szklana Menażeria” Teatr Bagatela w Krakowie) i rodzinnym Bielsku (z najnowszych sztuk Teatru Polski w Bielsku-Białej, to m.in. „Sztukmistrz z miasta Lublina”, „Letycja i Lubczyk” czy „Nikt nie kocha tak jak tenor”) oraz do teledysków Muńka Staszczyka i Miousha. Jej realizacje pojawiły się także w produkcjach filmowych  PWSTFiTV w Łodzi („SELF”, „Outside Song”, „Krok w Chmurach”, „Drzewa”, „Ostatni Dzień Lata”). Zajmuje się także stylizacją sesji zdjęciowych i reklam. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i pasją, prowadząc warsztaty (dla dorosłych, jak i dzieci) z zakresu projektowania ubioru i wzornictwa. 

W swej twórczej pracy czerpie inspiracje z historii mody i sztuki – jak sama przyznaje, lubi eklektyzm i symboliczne nawiązania do popkultury, a jako uważna obserwatorka ludzi odnajduje też wzorce z życia ulicy, dlatego z powodzeniem tworzy kostiumy od historycznych po współczesne. Zwykle projektuje od zera, ale chętnie sięga do secondhandów i magazynów. Ważną rolę w jej realizacjach odgrywa kolor.

 

MARCIN NAGNAJEWICZ 
kompozytor, aranżer, instrumentalista

Jako koncertujący muzyk (pianista, gitarzysta, akordeonista) ma na swoim koncie wspólne koncerty z wybitnymi muzykami polskiej oraz zagranicznej sceny jazzowej, rozrywkowej i gospel. Jako kierownik muzyczny, dyrygent prowadził lub prowadzi wiele spektakli teatralnych, m.in.: „Jesus Christ Superstar”, „Księga Dżungli”, „Kot w butach” (Opera i Filharmonia w Białymstoku); „Hotel Ritz” (Białostocki Teatr Lalek). Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji przeznaczonych na orkiestry symfoniczne, chóry, zespoły kameralne oraz solistów (m.in. „Stabat Mater” na głos solo, chór dziecięco - młodzieżowy i orkiestrę smyczkową - prawykonanie: Opera i Filharmonia Podlaska; „Suita Superbohaterska” na orkiestrę symfoniczną i chór - prawykonanie: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera; „Miasto wiatrów” na klarnet i fortepian - prawykonanie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina; „Trzy obrazy” na saksofon i fortepian - prawykonanie: Ratusz w Białymstoku). Jako kompozytor muzyki teatralnej współpracuje 
z wieloma reżyserami oraz teatrami na terenie całej Polski.
 

DAMIAN STYRNA 
grafik, ilustrator, autor scenografii i animacji spektakli, koncertów i realizacji telewizyjnych

Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat 16 Yach Film Festiwal 2007 za videoclip „Jesteśmy na wczasach” zespołu Raz Dwa Trzy. Nominowany do „Fryderyków 2008” w kategorii najlepsza oprawa graficzna, videoklip roku - reżyseria. Oprawa scenograficzna spektaklu „Bracia Dalcz i S-ka” wg T. Dołęgi-Mostowicza w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie jego autorstwa uznana została za najlepszą scenografię roku 2014 w Plebiscycie Publiczności w Krakowie. W 2016 roku został Laureatem „Złotej Maski” za scenografię do spektaklu „Sześć wcieleń Jana Piszczyka” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Wyróżniony również - Nagrodą Teatralną za rok 2017 Marszałka Województwa Pomorskiego za scenografię do spektaklu „Wiedźmin” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za rok 2019 za scenografię do spektaklu „Pinokio” w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Laureat XVII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury za scenografię do spektaklu „Irena” Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Autor scenografii (często również animacji multimedialnych) do wielu spektakli na scenach muzycznych, dramatycznych i lalkowych, między innymi takich jak: „Proces”, „Śluby” (PWST w Krakowie), „Idiota", „Frankenstein”, „Mistrz i Małgorzata”, „Novecento” (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu), „Lalka", „Bal w operze”, „Chłopi”, „Zły”, „Wiedźmin” (Teatr Muzyczny w Gdyni), „Ziemia obiecana”, „Bracia Dalcz i s-ka”, „Solaris”, „Przyjaciele” (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie), „Gra szklanych paciorków” (Gala 29. PPA, Wrocław), „Tak jest - piosenki Jacquesa Brela” (Gala 33. PPA, Wrocław), „Koniec” (Gala 40. PPA, Wrocław), „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”, „Kariera Nikodema Dyzmy” (Teatr Syrena w Warszawie), „Cyberiada” (Teatr Studyjny PWSTiF w Łodzi), „Wykąpany Zięć” (Teatr Powszechny w Łodzi), „Czyż nie dobija się koni?” (Teatr Wybrzeże, Gdańsk), „Sąd Ostateczny“, „Don Bucefalo”,  „Aida”, „Kopciuszek”, „Don Kichot” (Opera Bałtycka, Gdańsk), „Povolanie pápež“ (Divadlo Andreja Bagara, Nitra), „Gąska” (Bałtycki Teatr Dramatyczny, Koszalin), „Ronja, córka zbójnika” (Teatr Groteska, Kraków), „Pinokio” (Teatr Miniatura, Gdańsk), „Baron cygański” (Opera i Filharmonia Podlaska, Białystok), „Cabaret” (Teatr im. A. Sewruka w Elblągu), „Pretty Woman - The Musical” (Krakowski Teatr Variété), „Kombinat”, „Irena” (Teatr Muzyczny w Poznaniu), „Carmen” Opera Wrocławska, „Dzień Świra” (Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp), „Hair”,„Kartoteka” (Teatr Miejski w Gliwicach), „Sześć wcieleń Jana Piszczyka“, „Człowiek z La Manczy“ , „Boska!”,  „Hotel Westminster“, „W górę!”, „Pół żartem, pół sercem”, „Sztukmistrz z miasta Lublina” (Teatr Polski w Bielsku-Białej).

 

ALEXANDR AZARKEVITCH 
choreograf, teatrolog, menedżer kultury, pomysłodawca i twórca międzynarodowych przedsięwzięć artystycznych, nauczyciel akademicki w Polsce i w Niemczech

Za swoją działalność artystyczną, pedagogiczną i organizatorską otrzymał wiele nagród oraz odznaczeń państwowych. Wśród nich są m.in.: Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Gdyni, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Srebrny Krzyż Zasługi.

Jako choreograf i reżyser ruchu współpracuje z wieloma teatrami dramatycznymi, lalkowymi, muzycznymi i teatrami tańca w Polsce i za granicą. Jest autorem ruchu scenicznego i choreografii operetki klasycznej Cygańska miłość i broadwayowskiego musicalu Kiss me, Kate w Teatrze Muzycznym w Poznaniu; autorem choreografii i ruchu scenicznego kultowego broadwayowskiego musicalu Cabaret w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku; autorem choreografii i ruchu scenicznego komedii Po prostu Leon po prostu i spektaklu Sen nocy letniej w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze; autorem choreografii spektaklu tanecznego Lux Aeterna w Państwowym Teatrze „Balet Jewgienia Panfiłowa” 
w Permie w Rosji; autorem choreografii W oczekiwaniu na… w Kieleckim Teatrze Tańca; autorem ruchu scenicznego i choreografii spektaklu Dwanaście miesięcy w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu; autorem choreografii spektaklu Kopciuszek w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu; autorem choreografii spektaklu tanecznego Wir sind hier, którego premiera odbyła się w Berlinie w ramach międzynarodowego projektu Die Kamera klickt und ich bleibe; autorem ruchu scenicznego i choreografii spektaklu La Strada. Das Lied der Strasse w Theater Chemnitz w Niemczech; autorem ruchu scenicznego i choreografii spektakli: Zapisani, Calineczka oraz Inna księżniczka Burgunda w Teatrze Lalek „Arlekin” im. Henryka Ryla w Łodzi; autorem choreografii spektaklu muzycznego Kolory w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego; autorem ruchu scenicznego spektaklu Niezłe ziółka w Teatrze Lalek „Pleciuga” w Szczecinie; reżyserem ruchu międzynarodowego, inkluzywnego performance tanecznego Boléro do muzyki Maurice’a Ravela, który został zaprezentowany w siedzibie Przedstawicielstwa Kraju Związkowego Hesja przy Radzie Federacji w Berlinie. Zapraszany także do współpracy jako juror międzynarodowych festiwali oraz konkursów tanecznych i choreograficznych m.in.: w Argentynie, Grecji, we Włoszech i Estonii. Na stale mieszka w Niemczech.

 

ELIASZ STYRNA 
artysta wizualny

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Wydziału Intermediów, doktorant na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Przy użyciu różnych mediów, tworzy obiekty, sytuacje, instalacje, dźwięk. Swoje prace wystawia w kraju i za granicą. Tworzy projekty na potrzeby sceny, teatru, koncertów i widowisk. W swoim dorobku ma wideo, animacje, mapping i rozwiązania multimedialne do kilkudziesięciu realizacji. Współpracował z reżyserami takimi, jak A. Orzechowski, B. Bukowski, D. Arbaczewski, J.J. Połoński, P. Szkotak czy W. Kościelniak. Pracował w wielu teatrach, m.in. Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni, Teatrze Capitol we Wrocławiu, Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatrze Syrena w Warszawie, Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie, Teatrze Bałtyckim w Koszalinie, Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Bagatela w Krakowie, PWST w Krakowie, PWSFTviT w Łodzi, Teatrze Miniatura w Gdańsku, Teatrze Groteska w Krakowie, Teatrze Variété w Krakowie, Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Jest współautorem kilkudziesięciu wystaw, a także współzałożycielem i członkiem grup artystycznych Opcja i L14.

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Data: 14-10-2023 (Sobota),Godzina: 18:00

Data: 15-10-2023 (Niedziela),Godzina: 19:00

Data: 17-10-2023 (Wtorek),Godzina: 19:00

Recenzje

Proponujemy również

{title}
28-09-2023

Tancerze na scenie w „Szeptach i cieniach” oraz na ekranach kin

W październiku Balet Opery Nova w autorskich choreografiach Jacka Przybyłowicza można zobaczy na naszej scenie w tryptyku „Szepty i cienie” oraz… na kinowym ekranie! 

{title}
23-09-2023

„Spiritus”... nie dla dzieci

Do sali kameralnej im. Felicji Krysiewiczowej Opera Nova zaprasza najczęściej dzieci na dedykowane im muzyczne spektakle edukacyjne. Jednak najbliższa premiera sezonu artystycznego 2023/2024 „Spiritus movens-piosenki Jeremiego Przybory” jest kameralnym spektaklem muzycznym dla dorosłej publiczności. Soliści Opery Nova pracują pod kierunkiem reżyserki Justyny Zar i choreografa Alexandra Azarkevitcha. Efekt pełnej inwencji współpracy zobaczymy 14 i 15 października.

{title}
13-09-2023

„Niebezpieczne związki” Pastora w Bydgoszczy!

 Już od wydania powieści „Niebezpieczne związki” w 1782 roku towarzyszyła jej aura skandalu. Pierre Choderlos de Laclos, biorąc za tło wydarzeń obraz arystokracji osiemnastowiecznej Francji, obnażał podłości ludzkiej duszy, opowiadając o zemście, pożądaniu i manipulacji. To historia, w której mężczyźni są cyniczni i impertynenccy, kobiety okrutne i wyrachowane, zaś dla miłości, czułości i niewinności brak miejsca.Ciekawa jest historia kinowych ekranizacji tego tytułu. Największą popularność...

{title}
03-09-2023

Rozbudowa Opery - informacje

Drodzy Widzowie!Prace związane z rozbudową Opery Nova o IV krąg oraz podziemny parking w przyszłości przyniosą odwiedzającej nas Publiczności korzyści i wygodę. Zanim jednak tak się stanie, wszyscy musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.Bardzo prosimy Widzów wybierających się na spektakle w Operze Nova o uwzględnienie likwidacji dotychczasowego parkingu przy ulicy Karmelickiej oraz ograniczeń ruchu w tym rejonie.Widzom przyjeżdżającym samochodami proponujemy korzystanie z najbliższych parkin...