SEN NOCY LETNIEJ

SEN NOCY LETNIEJ

SEN NOCY LETNIEJ:
Ein Sommernachtstraum
Kompozytor:
Feliks Mendelssohn-Bartholdy
Libretto:
wg dramatu Wiliama Szekspira
Data premiery:
19.11.2011
Czas:
2 godziny 10 minut, w tym jedna przerwa. Uwaga, realizacja we fragmentach spektaklu przewiduje użycie dymu na scenie.
Choreografia:
Karol Urbański
Wykonawcy:
Balet, Chór Żeński i Orkiestra Opery Nova
Balet do utworów Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego:
Wykonania odbywają się za zgodą wydawnictwa Breitkopf & Härtel KG. Licencja na korzystanie z Utworów została udzielona przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Realizatorzy

Inscenizacja i choreografia:
Karol Urbański
Kierownictwo muzyczne:
Jerzy Wołosiuk
Scenografia:
Wacław Tadeusz Ostrowski
Kostiumy:
Tijana Tyski
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Projekcje wideo:
Krystian Drywa
Światła:
Maciej Igielski
Asystent choreografa:
Autor plakatu:
Michał Batory

OPIS

Karol Urbański - inscenizator i choreograf, podążył śladami komedii Szekspira. Widzimy więc królestwo elfów, władającego nim Oberona i wszędobylskiego, niebezpiecznego Puka. Czapce Spodka wyrastają długie uszy - zamienia się w osła. Mgła zasnuwa las pełen czarów. Pojawia się też „wątek ludzki”: sześciu rzemieślników przygotowujących teatralne przedstawienie z okazji ślubu Tezeusza z Hipolitą czy Egeusz zatroskany o córkę Hermię, która pokochała niewłaściwego (w ojcowskim rozumieniu) młodzieńca.

Komedia zaliczana do najpopularniejszych dzieł Szekspira opowiada historię trzech par: Hermii i jej narzeczonego Lizandra, Demetriusza i Heleny, króla elfów Oberona i nieposłusznej królowej elfów Tytanii. Ojciec Hermii nie zgadza się na jej małżeństwo z Lizandrem, więc kochankowie uciekają do lasu. W ślad za nimi podąża zazdrosny o Hermię Demetriusz i zrozpaczona z miłości Helena. W historię mieszają się też leśne duszki, wśród których prym wiedzie służący Oberonowi Puk.

Kostiumy zaprojektowane przez Tijanę Tyski odwołują się do leśnych barw. Tytania okrywa się płaszczem uszytym z 20 metrów bieżących jedwabiu, który na dole ma 9 metrów rozpiętości, a jego tren ciągnie się ponad 3 metry. 

Dla scenografa Wacława Tadeusza Ostrowskiego premiera ta była pierwszą tak dużą, sceniczną pracą. W budowaniu nastroju wspomogły go światła reżyserowane przez Macieja Igielskiego. Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna stworzonej do spektaklu - w tym kantaty Lobesgesang na dwa soprany solowe, chór żeński i orkiestrę - wykorzystano fragmenty Symfonii Szkockiej i Włoskiej.

Bohaterowie komedii Szekspira występujący w balecie

Bohaterowie fantastyczni: 

  • Oberon - król elfów,
  • Tytania - królowa elfów,
  • Puk - psotnik,
  • elfy.

Bohaterowie ludzie: 

  • Tezeusz - książę Aten,
  • Egeusz - ojciec Hermii,
  • Lizander - ukochany Hermii,
  • Demetriusz - adorator Hermii,
  • Hipolita - królowa Amazonek,
  • Hermia - zakochana w Lizandrze,
  • Helena - zakochana w Demetriuszu.

Bohaterowie o niższym statusie społecznym - rzemieślnicy, odgrywający spektakl komediowy:

  • Głodniak - krawiec (Księżyc)
  • Pigwa - cieśla.
  • Spój - stolarz (Lew),
  • Dudka - miechownik (Tyzbe),
  • Spodek - tkacz (Piram),
  • Ryjek - kotlarz (Ściana).

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Data: 17-05-2024 (Piątek),Godzina: 19:00

Sprzedaż biletów od: 20-02-2024 08:30

Data: 18-05-2024 (Sobota),Godzina: 19:00

Sprzedaż biletów od: 20-02-2024 08:30

Data: 19-05-2024 (Niedziela),Godzina: 18:00

Sprzedaż biletów od: 20-02-2024 08:30

Recenzje

Proponujemy również

{title}
07-05-2024

„Sen nocy letniej” pod pierzynką uczuć

Królestwo elfów z popularnego dzieła Szekspira, czyli „Sen nocy letniej” -  komedia pomyłek, ale i wzruszająca historia perypetii miłosnych na naszej scenie 17, 18 i 19 maja. 

{title}
07-05-2024

Pełen radości życia „Falstaff”

- W tej muzyce jest tyle piękna i jest taka scena miłosna, że nie może śpiewać jej starzec z brzuchem. Dla mnie Sir John Falstaff to filozof, który znakomicie zna życie i chce z niego czerpać. Zjawia się w Windsorze i nagle wprowadza absurdalny nieład w tym świecie - tak głównego bohatera widział legendarny reżyser teatralny Maciej Prus, który w 2017 roku dla Opery Nova wyreżyserował „Falstaffa”. 

{title}
07-05-2024

Na Dzień Dziecka „Operowy zawrót głowy”!

Poznajcie świat opery z Kropką i Wykrzyknikiem. Rozśpiewany i roztańczony „Operowy zawrót głowy” specjalnie dla najmłodszych z okazji ich święta! Dzieci wraz z rodzinami zapraszamy 31 maja oraz 1 czerwca.

{title}
06-05-2024

Genialna „Zemsta nietoperza”

Dwaj przyjaciele na balu maskowym i szampańska zabawa, zakończona okrutnym żartem oraz słodką zemstą w odwecie… Zapraszamy na „Zemstę nietoperza”, czyli genialną operetkę Johanna Straussa z muzyką porywającą do tańca (walce, polki, czardasze) i ariami (m.in. Adeli „Taki pan jak pan”) czy kupletami księcia Orłowskiego „Cóż rządzi światem” oraz librettem, jakie na język polski błyskotliwie dowcipnie przetłumaczył Julian Tuwim. Przywołując słowa libretta, już w najbliższy weekend: 11...